Gegend

LIPTOVSKÝ JÁN A OKOLIE

Liptovský Ján sa nachádza v nádhernom prostredí predhoria Nízkych Tatier v nadmorskej výške 650 m.n.m. Liptovský Ján je bránou do Jánskej doliny a môže sa pýšiť nie len prírodným, ale aj kultúrnym či historickým bohatstvom.

Obdobie zimy ponúka bežecké lyžovanie, lyžiarsku turistiku, sánkovanie, jazdu na saniach so záprahom a samozrejme skvelú lyžovačku – lyžiarske stredisko Jasná, stredisko Ružomberok Malinô-Brdo, Ski centrum Opalisko. V období leta si naozaj každý príde na svoje v jednej z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier – prechádzky, turistika, cykloturistika, fotografické hobby, výlety, historické pamiatky, jaskyniarstvo a nemôžeme nespomenúť kúpanie (termálny prameň Kaďa, termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne, Liptovská Mara, Aquapark Tatralandia, Thermal park Bešeňová).

Milovníkov histórie určite očarí 17 zachovalých kaštieľov a kúrií pôvodne zo 16 storočia, keďže bola obec v minulosti zemianským sídlom. Za návštevu stojí aj ranogotický kostolík sv Jána Krstiteľa z roku 1280.
Ozdobou kostola je gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvestoročný pôvodný organ, ktorý pochádza od Martinusa Zorkovského z Kremnice. Raritou kostola je starobylý zvon (genga) z roku 1576 umiestnený v malej vežičke. V kostole sa nachádzajú tri kryptové priestory. Výskum ukázal, že za hlavným oltárom sú schody vedúce do podzemných chodieb.

Osobnú pozornosť v Liptovskom Jáne si zasluhuje 14 minerálnych a termálnych prameňov vyvierajúcich v južnom okraji obce. Voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo – sírová, vápenato – horečnatá s teplotou od 14,8 až po 29,3 stupňov Celzia. Je vhodná na liečenie porúch látkovej výmeny, kožných, reumatických, ženských, žalúdočných a črevných ochorení.