About Hotel

SVÄTOJÁNSKY KAŠTIEĽ

Štýlový hotel s nádychom minulosti

Novozrekonštruovaný Hotel Svätojánsky kaštieľ z pôvodne renesančného objektu zo 17. storočia sa nachádza v malej historickej obci Liptovský Ján, ktorá dostala do vienka mimoriadne krásnu prírodu s najkrajšou dolinou v Nízkych Tatrách. Z pôvodného objektu sa do súčasnosti zachovala presklená loggia na hlavnej fasáde, ktorú tvoria 4 mohutné stĺpy s iónskymi hlavicami a zároveň aj časť pôvodnej urbanistickej štruktúry.

Štýlový hotel s nádychom minulosti obkolesuje prekrásny park, v ktorom sa doposiaľ nachádza pôvodná gaštanová alej. V tomto parku nájdete neopakovateľné posedenie v tichom prostredí, ktoré je sprevádzané príjemným zvukom kvapkajúcej vody z fontány umiestnenej v strede hotelového parku. Už len zavrieť oči, započúvať sa a budete ako v časoch dávno minulých.

Hotel Svätojánsky kaštieľ má vo svojej ponuke štýlovo a vkusne zariadené izby, pre najmenších návštevníkov detský kútik, hotelovú knižnicu, pre chvíle oddychu relax centrum, romantický park plný zelene s fontánou uprostred, pre mlsné jazýčky reštauráciu, Coffee bar so starými LP platňami, kongresovú sálu, salónik, letnú terasu pod gaštanmi a borovicami z čias minulých, požičovňu i úschovňu športového náradia, biliard, stolný futbal, bezplatné parkovisko, WiFi pripojenie na internet, hotelové 7 miestne TAXI, spoločenské hry pre všetkých a hlavne chuť a snahu vytvoriť pre Vás príjemnú atmosféru v našom hoteli Svätojánsky kaštieľ.

Blízke okolie poskytuje nespočetné množstvo zimných i letných aktivít, ktorými si môžete spríjemniť a spestriť Váš pobyt u nás v hoteli Svätojánsky kaštieľ. Obdobie zimy ponúka bežecké lyžovanie, lyžiarsku turistiku, sánkovanie, jazdu na saniach so záprahom a samozrejme skvelú lyžovačku – lyžiarske stredisko Jasná, stredisko Ružomberok Malinô-Brdo, Ski centrum Opalisko. V období leta si naozaj každý príde na svoje v jednej z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier – prechádzky, turistika, cykloturistika, fotografické hobby, výlety, historické pamiatky, jaskyniarstvo a nemôžeme nespomenúť kúpanie (termálny prameň Kaďa, termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne, Aquapark Tatralandia, Thermal park Bešeňová).

História

Hotel Svätojánsky kaštieľ je významný tým, že sa tu narodil r. 1633 Martin Szentiványi, polyhistor, jezuita, profesor a rektor Trnavskej univerzity. Bol vynikajúcim pedagógom, organizátorom, vedcom a špecialistom na kanonické právo v Uhorsku. Jeho vedecké diela sú považované za prvý cieľavedomý koncept akademickej činnosti Trnavskej univerzity. Z hľadiska obsahu a formy je priekopníkom encyklopedického žánru na Slovensku. V Uhorsku pootvoril dvere do osvietenstva.

Pôvodne renesančný objekt zo 17. storočia bol v prvej tretine 19. storočia prefasádovaný. Jediným vonkajším slohotvorným prvkom zachovaným do súčasnosti je presklená loggia na hlavnej fasáde. Tvoria ju 4 mohutné stĺpy s iónskymi hlavicami. Kaštieľ si dodnes zachoval časť svojej pôvodnej urbanistickej štruktúry. Z pôvodného parku sa dosiaľ zachovala gaštanová alej.

Kaštieľ v roku 1860 patril Márii Svätojánskej (*1833), ktorá mala za muža Eduarda I. Podturnianskeho (*1832 – 1881). Otec Márie, Štefan XXIV. Svätojánsky (*1782 – 1839) bol asi iniciátorom klasicistickej prestavby starej renesančnej kúrie na moderný kaštieľ. Obaja boli príslušníkmi Andrejovej línie Svätojánskych, ktorá bola súčasťou Štefanovej hlavnej línie a boli členmi liptovskej evanjelickej vetvy. Stavebníkom pôvodnej kúrie na mieste dnešného kaštieľa bol Ján X. Svätojánsky (doložený 1699), druhý syn Gašpara VIII. Svätojánskeho (doložený 1616). Kúria vznikla niekedy v polovici 17. storočia. Pri deľbe majetku medzi štyrmi bratmi v roku 1644 pripadla Jánovi X. otcova „dolná kúria“ (kaštieľ č. p. 132), ktorú mal v spoločnom vlastníctve so svojim bratom Michalom VIII. Svätojánskym (doložený 1668 – 1680). Ján X. po stavbe tejto kúrie opustil otcovu kúriu, ktorú zanechal bratovi Michalovi VIII. Po Jánovi X. Svätojánskom prešla kúria do rúk jeho najmladšieho syna Juraja VII. Svätojánskeho (doložený 1709), ktorý, ako jediný z potomkov Jána X., ostal v Liptovskom Jáne. Potomkovia Juraja VII. ostali v obci žiť i v nasledujúcich storočiach. Spomínaný Štefan XXIV. Svätojánsky bol pravnukom Juraja VII.

Rod Svätojánsky patril spolu s Pongrácovcami medzi najvýznamnejšie liptovské rody, ktorého členovia sa postupom času dostali do viacerých stolíc Uhorska. Rod Svätojánsky až do zániku monarchie ovplyvňoval dejiny Liptova, pretože jeho členovia zastávali mnohé funkcie v stoličnej správe.

Zoznam použitej literatúry:
Ján Hlavienka – Ján Ondáš: Sprievodca po Liptovskom Jáne a Jánskej doline,
Tomáš Janura: Vidiecke šľachtické sídla v Liptovskej stolici

25
IZIEB
1
REŠTAURÁCIA
22
PERSONÁLU
8
ROKOV PREVÁDZKY

SLUŽBY

Detský kútik

07:00 – 22:00

V našom detskom kútiku majú možnosť sa zabaviť nie len malí, ale aj veľkí.

Detský kútik ponúka možnosť zahrať si biliard, stolný futbal či šípky. K dispozícii sú aj karty či rôzne spoločenské hry. Na najmenšie ratolesti čakajú hračky či rozprávkové knižky.

Masáže

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lyžiareň

V priestoroch hotela sa nachádza aj lyžiareň kde je možné odloženie lyží, snowboardov, lyžiarok či sánok.

Každá izba má svoj vlastný odkladací priestor a kľúč. Lyžiareň je vykurovaná takže svoje lyžiarky ráno nájdete vysušené a vyhriate.

Požičovňa bicyklov

Krásy Liptova však možno spoznať aj na dvoch kolesách. V letných mesiacoch Vám ponúkame možnosť zapožičať si bicykel aj prilbu.

1 hodina – 2€
2 – 5 hodín – 4€
5 – 10 hodín – 7€
Požičanie prilby – 1€

OCENENIA

Award
Traveller Review Awards 2021
Award
#2 Top Quality
Award
#1 Genuine Quality