Obdobie zimy ponúka bežecké lyžovanie, lyžiarsku turistiku, sánkovanie, jazdu na saniach so záprahom a samozrejme skvelú lyžovačku – lyžiarske stredisko Jasná, stredisko Ružomberok Malinô-Brdo, Ski centrum Opalisko. V období leta si naozaj každý príde na svoje v jednej z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier – prechádzky, turistika, cykloturistika, fotografické hobby, výlety, historické pamiatky, jaskyniarstvo a nemôžeme nespomenúť kúpanie (termálny prameň Kaďa, termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne, Liptovská Mara, Aquapark Tatralandia, Thermal park Bešeňová).
Milovníkov histórie určite očarí 17 zachovalých kaštieľov a kúrií pôvodne zo 16 storočia, keďže bola obec v minulosti zemianskym sídlom. Za návštevu stojí aj ranogotický kostolík sv Jána Krstiteľa z roku 1280. Ozdobou kostola je gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvestoročný pôvodný organ, ktorý pochádza od Martinusa Zorkovského z Kremnice. Raritou kostola je starobylý zvon (genga) z roku 1576 umiestnený v malej vežičke. V kostole sa nachádzajú tri kryptové priestory. Výskum ukázal, že za hlavným oltárom sú schody vedúce do podzemných chodieb.
Osobnú pozornosť v Liptovskom Jáne si zasluhuje 14 minerálnych a termálnych prameňov vyvierajúcich v južnom okraji obce. Voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo – sírová, vápenato – horečnatá s teplotou od 14,8 až po 29,3 stupňov Celzia. Je vhodná na liečenie porúch látkovej výmeny, kožných, reumatických, ženských, žalúdočných a črevných ochorení.
Kam sa ísť okúpať?
Jánska kaďa
Liečivá minerálna voda sa nachádza na konci obce Liptovský Ján v prírodnom kúpeľnom prameni, ktorý miestni obyvatelia nazývajú „kaďa“.
Táto voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická.
Má dokázateľne liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva.
Teplota termálneho prameňa Teplica je 20°C a výdatnosť 10,6 litra/min. Voda obsahuje hlavne sírany, vápnik, horčík a železo.
Medokýš v obci Kalameny
Termálny prameň Kalameny sa nachádza v Kalamenskej doline, v Chočských vrchoch, asi 1 km severne od obce Kalameny. Termálny prameň v Kalamenoch tvorí umelý vrt z roku 2000 s teplou vodou – približne 33°C.
Voda je iba slabo mineralizovaná, má silný sírny zápach a jej sfarbenie je jemne oranžové. Výver vody na povrchu vytvára fontánku, okolo ktorej je možné sa posadiť a nechať sa týmto tlakovým prúdom masírovať.
Neďaleko jazierka sa nachádza aj ohnisko s posedením a niekoľko lavičiek na oddych. Okolie dýcha pravou lesnou atmosférou.
Kam sa ísť prejsť?
Do Liptovského Hrádku popri prameni Medokýš
Z Liptovského Jána si peknú prechádzku môžu dopriať peší,turisti aj cyklisti ak sa vydajú po chodníku smerujúcom do blízkeho mesta Liptovský Hrádok.
Popritom prejdú okolo minerálneho prameňa Medokýš, ktorého studená voda obsahuje mnoho železa a po hojdacej lávke ponad Váh.
Už v samotnom Liptovskom Hrádku nevynechajte návštevu miestneho hradu, kaštieľa a tiež Národopisného múzea.
Svätojánska rozhľadňa
Turistická rozhľadňa nad obcou Liptovský Ján bola dokončená a sprístupnená verejnosti v roku 2013.
Ponúka výhľad na celú obec a široké okolie. Nachádza sa v lokalite Stráne nad cintorínom pod vrchom Kameničná (829 m.n.m.).
Dostanete sa k nej priamo z obce z Ulice pod Stráňou alebo z areálu termálneho prameňa Teplica (mostíkom cez potok Štiavnica).
K rozhľadni vedie upravený chodník, ktorý začína z cesty v blízkosti cintorína.
Rozhľadňa je celodrevená, svojim tvarom a použitými materiálmi vychádza z tradičnej slovenskej architektúry.
Kam za históriou?
Rímsko – katolický kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne
Rímsko-katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne bol postavený koncom 13. storočia na ploche pôvodnej kaplnky na počesť víťazstva nad Tatármi. Po stavebných úpravách sú na stavbe badateľné stopy rôznych slohov.
Ozdobou kostola je gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvestoročný pôvodný organ, ktorý pochádza od Martinusa Zorkovského z Kremnice.
Raritou kostola je starobylý zvon (genga) z roku 1576 umiestnený v malej vežičke.
V kostole sa nachádzajú tri kryptové priestory.
Výskum ukázal, že za hlavným oltárom sú schody vedúce do podzemných chodieb.
Zaujímavosťou je, že keď potichu sedíte v tomto kostole, tak počujete bublanie prameňov, ktoré sa nachádzajú pod ním.
Kaštiele a kúrie v Liptovskom Jáne
Pri potulkách Liptovským Jánom si nepochybne povšimnete početné dobové sídla vo forme kaštieľov a kúrií, ktoré sa v obci zachovali z čiasrozvoja zemianskeho obyvateľstva a predovšetkým členov rodiny Szentiványiovej vďaka baníckemu a hutníckemu priemyslu.
Tieto sídla tak vznikali v 16. až 19. storočí a mnohé z nich prešli v poslednej dobe rekonštrukciou, vďaka čomu sú využívané pre súkromné účely alebo služby cestovného ruchu
Hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku
Zrúcanina hradu Hrádok spolu s priľahlým kaštieľom oddávna tvoria dominantu Liptovského Hrádku ako aj malebnej časti horného Liptova.
Ruiny hradu a pomaly sa rozpadávajúceho kaštieľa už od 30. rokov 20. storočia znepokojovali mysle ľudí, ktorým nebol osud pamiatok na Liptove ľahostajný.
Ponorte sa do histórie Hradu a Kaštieľa v Liptovskom Hrádku a preneste sa do života panovníkov v 14. storočí.
Prehliadkou hradu a interiérom kaštieľa s historickým výkladom, audiovizuálnou prezentáciou histórie a rekonštrukcie až do súčasnej podoby Vás prevedie skúsený sprievodca
Kam na výlet?
Vodpád v obci Lúčky
Kúpeľná obec Lúčky leží neďaleko Veľkého Choča v Dolnom Liptove.
Okrem toho, že sa právom pýši prívlastkom „kúpeľná“, má ešte niečo, čo ju robí jedinečnou – Národnú prírodnú pamiatku Lúčanský vodopád.
Vodopád je veľkou raritou aj preto, že leží uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka.
Samotný potok Lúčanka, alebo Teplianka, nie je ničím zaujímavý, ale jeho prítoky sú sadrovcovo-zemité teplice,
ktoré obohatili výzdobu vodopádu tým, že pretekali ponad spomínané travertínové terasy, z ktorých vodopád dopadá dolu.
K Lúčanskému vodopádu sa môžete veľmi pohodlne doviezť autom, pretože v blízkosti sa nachádza aj malé parkovisko.
Kam na turistiku?
Ďumbier (2043 m) + Chata gen. M.R.Štefánika (Štefánička)
Najvyšší vrchol Nízkych Tatier (2043 m, odnož Štiavnica 2025 m) v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927 m) a Králičkou (1785 m).
Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, spadajúci vyše 500 m vysokými stenami, piliermi a žľabmi do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny.
Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových balvanov. V severných kotloch sa vyskytujú kamzíky vrchovské tatranské a svište vrchovské.
Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ústupové boje medzi partizánmi a Nemcami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri neďalekej Chate M.R.Štefánika pomník padlým partizánom. Z vrcholu Ďumbiera je veľmi rozsiahly kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska.